भैंसी बिग्रिने डरले किसान दूध बेच्नै मान्दैनन्! (होटेलमा दूध नहालेको कालो चिया मात्रै बिक्री)

सुन्दा पनि अचम्म लाग्छ, महिनावारी अर्थात् छाउपडी भएकी महिलालाई दूध, दही खान दिए गाई–भैंसी बिग्रन्छ र दूध दिन छोड्छ भन्ने अन्धविश्वास अझैसम्म यहाँ व्याप्त छ। डोटीको पूर्वीचौकी गाउँपालिका-२ का किसान अहिले पनि यही अन्धविश्वासमा  भैंसीको दूध बजारमा बिक्री गर्न मान्दैनन्। अशिक्षा तथा जनचेतनाको कमीका कारण किसानले दूध बिक्री वितरण गर्न नमान्ने गरेकाले प्रमुख पर्यटकीयस्थल खप्तडको प्रवेशद्वारस्थित बगलेक तथा झिग्रानाका पसल तथा होटेलमा दूध नहालेको कालो चिया मात्रै बिक्री वितरण हुँदै आएको स्थानीयवासी तापसिंह साउदले बताए। उनले भने, ‘भैंसी पाल्ने किसान दूध बिक्री गर्न मान्दैनन्, यहाँ आउने आन्तरिक पर्यटकले दूध हालेको चिया माग्छन् तर दूध नहुँदा कालो चियामै चित्त बुझाउनुपर्छ। यस क्षेत्रमा खोलिएका होटल, पसल, होमस्टे तथा सेनाको ब्यारेकमा दूधको माग भए पनि किसानले दूध बिक्री नगर्ने गरेका कारण समस्या हुँदै आएको स्थानीय व्यापारीको गुनासो छ। आफ्ना परिवारबाहेक बाहिरबाट आएका पाहुनालाई समेत दूध नदिने तर दिनै परे मोही पनि मुस्किलले दिने गरेको जिल्ला उद्योग वाणिज्य सङ्घका पूर्व अध्यक्ष नरेन्द्र खड्काले बताए। उनले भने, ‘भैंसीको दूध गैर घरपरिवारलाई दिन हुन्न र बिक्री पनि गर्न हुन्न,  दिए वा बिक्री गरे भैंसी बिग्रिन्छ भन्ने वर्षौंदेखिको अन्धविश्वास अहिले आएर समस्याको विषय बनेको छ।’

सामाजिक विकासका क्षेत्रमा काम गर्दै आएको साइन नेपाल नामक गैरसरकारी संस्थाले दूध बिक्री वितरण गरे भैंसीले दूध दिन नछोड्ने र भैंसी पनि नबिग्रिने भन्दै किसानलाई  प्रोत्साहन गर्ने खालका कार्यक्रम ल्याउने भएको छ। बगलेक र झिग्रानामा दूधको निकै आवश्यकता भएकाले  हामीले किसानलाई दूध बेच्न  प्रोत्साहित गर्न लागेको जानकारी दिँदै संस्थाका अध्यक्ष भक्तराज जोशीले भने, ‘सबैले दूध बिक्री गरून् भन्ने उद्देश्यले  किसानलाई भैंसी नै किनेर दिने तयारी गर्दै अन्धविश्वास अन्त गर्ने पक्षमा छौं।’उक्त संस्थाले झिग्रानाका किसानमा भैंसीलाई गर्भधारण गराउन सहज होस् भन्ने उद्देश्यले रु ५० हजारमा उन्नत जातका राँगा किनेर वितरण गरेको पूर्वीचौकी गाउँपालिका–२ कुडासैनका भीमबहादुर विष्टले बताए। उनले भने, ‘वडाभर प्रायः सबैका घरमा भैँसी पालिएका छन् तर दूध कसैले बिक्री वितरण गर्दैनन्, कोही बिरामी पर्दा दूध चाहिए अन्यत्र गाउँमा जानुपर्ने बाध्यता छ।’ यहाँका किसानले दूधबाट घिउ बनाएर बजारमा भने बेच्ने गरेको अर्का स्थानीयबासी श्यमबहादुर विकले बताए। उनले भने, ‘घिउ जति पनि पाइन्छ तर भैंसी बिग्रिन्छ भनेर दूध र मोही दिँदैनन्, अन्धविश्वास कायमै रहेका कारण यहाँ दूधको समस्या पर्दै आएकोे छ।’ जिल्लामा भैंसीपालक पर्याप्त भए पनि अधिकांशले दूध नबेच्दा छिमेकी जिल्ला डडेल्धुराबाट मगाउनुपर्ने बाध्यता रहेको पिपल्लास्थित रामजानकी मिष्ठान्न भण्डारका रामबाबु यादवले बताए।  उनले भने, ‘जिल्लामा दूधको माग निकै छ, भैंसीपालक किसान पनि धेरै छन् तर दूध बिक्री गरे गाईभैंसीले दूध दिन छोड्छ भन्दै खासै कसैले बिक्री गर्न नमान्ने गरेका कारण हामीले जिल्ला बाहिरबाट मगाएर काम चलाउनु परेको छ।’ रासस

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

♡ सुन्दर नेपाल सबै ...

पोखरा ताल

अन्नपूर्ण हिमालय

लुम्बिनी


0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x